Utazás Lengyelországba – fontos tudnivalók
Sziasztok! Ebben a cikkben összeírtam azokat a hasznos infókat, hogy miben különbözik (egy kicsit:) az én országom és Magyarország, azaz mire kell felkészülnetek, mielőtt megérkeztetek Lengyelországba 😊
Engedjétek meg, hogy lengyelországi online idegenvezetőtök legyek!
A listát főleg saját tapasztalatom és a külföldi ismerőseimé alapján készítettem.
A lengyelországi kirándulás praktikus szempontjából ezekkel számoljatok:
Nyelv
Egy varsói szempontjából meg tudom mondani, hogy lengyel nagyvárosokban (TOP 5 lista), turistabarát helyeken tudtok majd kommunikálni angolul, akár ha alapszinten beszéltek ezen a nyelven. Sőt, Krakkóban, pl. a Főtéren, nem is kell mondanotok semmit, a szórólapokat osztogató, látogatókat vadászó emberek úgyis külföldről érkező turistának vesznek. Igen, velem is előfordult ez. 😊
Nem ártana ha Varsóban esetleg oroszul vagy németül próbáltok ügyet intézni egy lengyellel. Szerintem hasonlóan, mint Magyarországon ezeken a nyelveken gyakrabban az idősebbek beszélnek, de nemcsak ők. Gdanskban viszont a németet sokszor lehet meghallani.
A mai európai helyzetet tekintve nagy előnyötök ha tudtok ukránul. Lengyelországban mostanában nagy számban élnek és dolgoznak az ukránok.
Ha már nagyon nem megy megérteni egymást senkivel, akkor használjátok fel a Google fordítót 😊
Pénz, árak
Złoty (ejtsd: zloti) a lengyel pénznem. 1 złoty (PLN) = 100 gr (azaz grosz, ejtsd: gros).
Januárban így nézett ki az árfolyam: 1 PLN – kb. 84 HUF
Lengyelországban az árak viszonylag nem térnek el a magyarországi áraktól, különösen Budapesten, sőt, jelenleg az inflációra nézve, kicsit barátságosabbak lehetnek nálunk.
Nyilván azokon a helyeken, amikben többnyire az idegenforgalomból keresnek, az árak picit magasabbak, szerintem érthető ez. 😊
Varsóban:
0,5 l víz – 2 PLN
1 fél kilós fehér kenyér – 3,5-4 PLN
1 fehér zsemle – 0,4 PLN
1 l tej – 4 PLN
1 vaj – 8 PLN
1 fél kilós tészta – 5 PLN
1 sör – 4-5 PLN
Hol érdemes bevásárolni?
Majdnem minden kisebb vagy nagyobb lengyel városban észreveszitek annak a kisméretű zöld boltnak a számát. Żabka a neve (magy. kisbéka, békácska). Az utcán minden sarkon található. Gomba módra szaporodik 😊
Nem szoktam bevásárolni a Żabkában, mert drágák benne a termékek, és általában nem elegendő minőségűek. Csak akkor ajánlom ezt a közértet, ha nagyon szomjasok vagytok, vagy épp megkívánjátok a fagyit, sört stb. Általában meleg hot-dogot is lehet kapni Żabkában. Hasonlóan a Żabkához alaptermékeket szintén Carrefour Express nevű kis élelmiszerboltban lehet megvenni (bár vidéken nem nagyon találtam a Careffour Express-t).
Magyarországhoz képest Lengyelországból pár éve kivonult már a Tesco üzletlánc. Azonban rajta kívül egy csomó más szupermarketben válogathattok: Auchan, Kaufland, Lidl, Carrefour, Netto, néha Spar is megjelenik (főleg Dél-Lengyelországban). Az 1. helyezett a külföldieknek szóló listámon viszont a Biedronka. A neve katicabogarat jelent (állati, nem?:).
Ott mindent találtok, amire csak szükségetek van és még más valamit is. Ami a legfontosabb – kedvező árak, nagy választék és jó minőség. Pár kisebb Biedronka üzlet akár belvárosokban található, a nagyobb területű szupermarketek inkább a külvárosokban. Ajánlom mindenképpen.
Nyitvatartás
Fontos! A szupermarketek (és más üzletláncok, ruhaboltok, bevásárlóközpontok) csak hétfőtől szombatig vannak nyitva, általában reggel 6-tól este 22-ig vagy 23-ig. Vasárnaponként Lengyelországban nincs mód bevásárolni nagyobb élelmiszerboltokban, kivéve csak pár vasárnapot egész évben. Żabka és Carrefour Express viszont a hét minden napján tart nyitva.
A bevásárlóközpontok szolgáltatásait inkább 9-től lehet igénybe venni.
Segélyhívó számok
112 – nemzetközi
999 – mentők
998 – tűzoltók
997 – rendőrség
Útvonaltervezés
Ha tömegközlekedést szeretnétek használni Lengyelországban, bármelyik városban, töltsétek le az okostelefonotokra a jakdojade nevű, ingyenes appot. Beválik! Sajnos csak lengyel nyelvű, de szerintem a tömegközlekedéshez még mindig használható 😊
Ezen kívül a „hagyományos” Google térkép is segít jó útvonalat tervezni A ponttól B ponthoz.
Időjárás Lengyelországban
Lengyelország éghajlata mérsékelt. Azt hiszem az időjárás olyan, mint maga az ország és a területe – különböző. 4 évszak alatt mostanában minden szélsőséges időjárást meg lehet tapasztalni. Kicsit később jön a tavasz, mint Magyarországon, de a nyár ugyanúgy, mint ott fárasztóan meleg lehet. Elég gyakran esik az eső tavasszal és júliusban. Télen legalacsonyabb hőmérsékletet délen jegyeznek meg (a hegységekben és a környékén – ott szintén a legtöbb hó esik) és az ország észak-keleti peremén, de a klímaváltozás miatt ma már nincsenek ilyen kemény telek, mint még tizenvalahány évvel ezelőtt. A tengerpartnál fekvő településekben nyilván kicsit enyhébb az éghajlat.
Szállás
Ha szállást kerestek Lengyelországban, mindenekelőtt nézzétek a Booking.com weboldalt. Ott biztosan találtok valamit magatoknak, mert mindenféle szállást összegyűjtettek az oldalon, egy ötcsillagos szállódától egy hangulatos faházig. Jó a kereső, amely magyarnelyvű is lehet. Ajánlom.
Más honlapok szállásokkal: triverna.pl, airbnb.com vagy szallas.hu magyar nyelven.
Nygodtan forduljatok hozzám, ha bármi kérdésetek van lengyelországi utazás kapcsán. 🙂
A következő cikkben azt elolvashatjátok majd, hogy mit érdemes venni magának ajándékba a lengyelországi útról, ami nem feltétlenül kapható Magyarországon 😊
Karolina
Szia.
Légyszives vedd fel velünk a kapcsolatot e mailben, lenne neked egy üzleti ajánlatunk.
Email:zsolt.kutas@korrektjob.com
Üdvözlettel
Szia Anett vagyok Magyarországról.
Segítségedet szeretném kérni, jövő héten utaznánk Lengyelországba .
Piacokat keresek olyant ahol minden van
Gondololok
Müfenyő sajt kávé tea ruha karácsonyi díszek kültéri vilagitok figurákat törölköző
Tudnál nekem segíteni abba hogy melyik város piacát keresem
Válaszodat előre is nagyon szépen köszönöm
Szia.
Kérdésem az lenne,hogy ha autóval megyek akkor,minek kell az autóban lenni ha a rendőri ellenőrzés van?
Biztonság érdekében. Magyarországon más a szabály? 🙂