Zakopane – Lengyelország téli fővárosa

Zakopanéba, évek óta egyik legismertebb lengyel üdülővárosba, télen látogatnak el a legtöbben. Azért, hogy ne tévedjetek el benne, hanem jól tájékozódjatok és élvezzétek a szabadságotokat, ezt a pár hasznos tanácsot készítettem Nektek. Hiszen egyetértenétek, hogy egy külföldi utazáshoz jól kell felkészülni, ugye?

Megközelítés

Kocsival

A legegyszerűbb megoldás. Budapestről autóval már 5 óra alatt lehet odajutni Zakopanéba, ha autópályán mentek. Ekkor Mezőkövesden, Kassán át vezet az út. Ne felejtsétek el előre megvenni a(z elektronikus) útdíjat!

Ha kerülni szeretnétek az útdíjakat, másik opció az, hogy szlovák Besztercebányán keresztül vezető utat válasszátok inkább. Ilyenkor az utazás 5,5-6 órát tart. Vegyétek figyelembe, hogy milyen sok csodálatos látványait fogjátok látni a Magas Tátra hegyeknek. Ezért Szlovákiában tuti nem egyszer fogtok megállni, akár csak egy-két fotót csinálni a gyönyörú hegyekről (U.i. ajánlom megnézni egy hatalmas sziklán magaskodó Árva várat is) 😊

Busszal

Zakopanét Budapestről Flixbusszal is lehet elérni. A buszok pl. Népliget és Mexikói úti állomásokról indulnak, de elég ritkán. Az utazás mindig kb. 8 órát tart, a jegyek árai viszont elég eltérnek egymástól. Szerintem ez attól függ, előre mennyivel szeretnétek megvenni a buszjegyet. Ez egy főre 130-tól 260-ig zlotyba (kb. 10 880-20 6000 ft) kerülhet csak oda.

Harmadik lehetőség pedig az, hogy Budapesten felszálltok a vonatra, ami Krakkóba megy, és Krakkóban átszálltok Zakopane felé gyakran közlekedő kisbuszok valamelyikükre. Ez lehet pl. Szwagropol, Majer Max Bus vagy Flixbus. A Kraków Glówny (Krakkói Fő Vasútállomás) pályaudvar melletti buszpályaudvaron könnyű átszállni a buszra. Egy buszjegyért 30 (kb. 2 500 ft) zlotyt körül fizettek. A busykrk.pl weboldalon (https://www.busy-krk.pl/zakopane-krakow/)  találtok részletes menetrendet, árakat, illetve rengeteg más kis- és hosszú távolságú buszvonalakat Krakkóba/ból.

+ Aki kicsit rizikózni szeretne, annak stoppolást tudnék ajánlani 😊

Szállás

Zakopane üdülőhely minden évszakban csak várja a turistákat. Számtalan hotel, apartman félpanzióval, kiadó nyaraló és faház, valamint más féle szállás foglalható ott. A szobát legjobb a következő honlapokon keresni: booking.com, triverna.pl, szallas.hu magyarnyelvú weboldalon (https://szallas.hu/zakopane) vagy a Google térkép szerint. A kiadó nyaralót vagy faházat az airbnb.com weboldalon lehet foglalni. Ha sima Google keresőben nem találjátok az adott szálloda árait, érdemes felhívni a szállodát (általában tudnak angolul), vagy írni nekik egy emailt. Az árak igazából nagyon különbözőek, mert attól függ, milyenek az elvárásaitok, és mennyire tudtok megengedni magatoknak.

Zakopanéban akár ötcsillagos hotelekről, és a privát házakban található olcsó szobákról egyaránt beszélhetünk. Azok a szobák magán házakban természetesen mindennel vannak ellátva, ami szükséges egy szállásnál, és általában nem belvárosban, hanem egy csendesebb környékben találhatóak (szerencsére Zakopane nem annyira nagy üdülőváros, hogy nem érsz oda A helyről B célhez gyalog). Még egy előnyük az, hogy jobban lehet megismerkedni a tulajdonosukkal, mint egy hatalmas hotelben, és az ilyen magán szállásoknak (amik gyakran félpanzió opciót kínálnak) a hangulata szerintem sokkal családiasabb, jobban valódi. Ezért azt gondolom, ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha lengyel Tátra hegyekbe utaztok.

Egyes zakopanei szálláshelyek magyarnyelvű honlapjukkal rendelkeznek, pl. Villa Koisówka (https://koisowka.zakopane.pl/hu), Zakopane melletti Murzasichle nevű településen pedig egy, lengyel-magyarnak tartott nagy szálloda található, azaz Villa Karpatia: https://willakarpatia.pl/en/.
Fontos említeni, hogyha saját autóval terveztek érkezni Zakopanéba, érdemes a városon kívül keresni a szállást. Kocsival Zakopane jól megközelíthető többek között azokból a településekből: Poronin, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Małe Ciche, Bukowina Tatrzańska vagy már említett Murzasichle. Ott a látványok szintén csodások, és a szállások ugyanúgy kellemesek, de néha olcsóbbak mint Zakopanéban.

Attrakciók

A kikapcsolódásra vágyóknak is van valami. Legtöbb ottani hotel a wellness szolgáltatással „csábítja” a látogatókat. Ebben a témában fontos tudni, hogy kislengyelországi Podhale régió, ahol Zakopane fekszik, gyógyfürdőkről híres. A helyiek jól tudják hogyan lehet kipihenni magát a hosszú síelés után. 😊

Ki tudtok választani a következő gyógyfürdők közül:

  • Aqua Park Zakopane
  • Chochołowskie Termy (Chochołów településen, a legnagyobb termálfürdő az országban)
  • Termy Szaflary (Szaflary településben)
  • Termy Gorący Potok (szintén Szaflary településben)
  • Termy Bukovina (Bukowina Tatrzańskában)
  • Termy Bania (Bialka Tatrzańskában)

Ezen kívül Zakopanéban érdemes még:

  • megnézni az 1925-ben avatott Wielka Krokiew síugrósáncot (legnagyobb az országban)
  • felmászni vagy felvonóval feljutni Gubałówka kishegyre, amelyről lélegzetelállító látványt kapunk Tátra hegység hatalmas csúcsaira (kéznyújtásnyira!), illetve Zakopanéra is
  • sétálgatni Krupówki fő sétányon, tele góral éttermekkel, üzletekkel, szórakozó helyekkel
  • megkóstolni rengeteg étteremben, kocsmában kapható helyi specialitásokat, pl. oscypek füstöltsajt különféle módon kínálva
  • benézni Oscypek Múzeumába és Tátrai Múzeumba kicsit megismerkedni a regionális lengyel kultúrával
  • ellátogatni a legrégebbi zakopanei temetőt, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku (Peksowy Brzyzek-i Temető), amiben sok híres lengyel nyugszik, pl. Wacław Felczak, a magyar-lengyel kapcsolatoknak megérdemelt személy, aki pl. a II. világháború alatt futár volt a határon

Remélem, hogy hasznosnak találtátok a cikkemet! Várom a visszajelzéseitek 😊

Ha bármi kérdésetek van, nyugodtan írjátok meg hozzászólásban.

Hasonló Bejegyzés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük